Paušální daň a paušální výdaj jsou 2 věci

Není paušál jako paušál

Pokud jste živnostník nebo OSVČ, jistě jste v daních setkali s pojmem paušál. Nejčastěji si pod ním pravděpodobně představíte paušální výdaje. Před dvěma lety byl ale také zaveden takzvaný režim paušální daně. Přestože oba termíny obsahují slovo paušál, paušální výdaj a paušální daň jsou dvě naprosto odlišné kategorie. Oba jsou ale klíčovými prvky, které ovlivňují výpočet daně. Je proto důležité jim správně rozumět a vědět, která z těchto možností se vám pro vaše podnikání vyplatí. 

K paušální dani je třeba se přihlásit do 10. ledna, zatímco paušální výdaje se uplatňují zpětně. “Při začátcích podnikání je zpravidla nejlepší ukládat si všechny doklady i účtenky. Ať už pro vaše podnikání bude nejvýhodnější přihlásit se k paušální dani, danit paušálním výdajem nebo evidovat reálné výdaje, rozhodnutí tak můžete učinit až na konci roku. To vám umožní si otestovat a vyhodnotit, co je pro vás výhodné,” radí Gabriela Zderadička. Jak je to tedy s paušální daní a paušálními výdaji?

Co je paušální daň

Paušální daň je speciální typ daně, který může být výhodný pro mnoho živnostníků a OSVČ. Jedná se o fixní částku, kterou odvádíte každý měsíc bez ohledu na výši vašich skutečných příjmů. Tato částka je stanovena zákonem a liší se podle druhu činnosti. Obecně ale obsahuje platbu na daň z příjmu a povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění. Pokud se tedy jako živnostník rozhodnete vstoupit do režimu paušální daně, nemusíte platit minimální povinné platby, protože je hradíte v rámci paušálu. Paušální daň vás tak zbavuje povinnosti vést podrobnou evidenci výdajů

Pokud odvádíte paušální daň, nemusíte navíc podávat daňové přiznání. Výjimkou jsou takové situace, kdy během zdaňovacího období porušíte jedno nebo více kritérií pro vstup do paušálního režimu. Pokud si tedy například za rok podnikáním vyděláte přes 2 000 000 Kč, podání daňového přiznání se nevyhnete.

Kdo ji může využít

Paušální daň můžete využít, pokud splňujete určité podmínky. Jaké to jsou?

  • Nejste plátce DPH.
  • Vaše roční příjmy z podnikání nepřesahují 2 000 000 Kč
  • Nemáte současně s podnikáním také zaměstnání, u kterého se mzda daní zálohovou daní. Jako zaměstnaná OSVČ můžete paušální daň uplatnit jen v případě, že se Vaše mzda daní srážkovou daní. 
  • Nejste společníkem v. o. s. nebo komplementářem komanditní společnosti.

V paušálním režimu nemůžete uplatnit výdajové paušály ani slevy na dani. Přechod na paušální daň proto doporučujeme pečlivě zvážit, peníze totiž ušetří jen některým živnostníkům. Například, pokud plánujete pořízení hypotéky, bude pro vás náročnější na ni dosáhnout, protože banka nezná vaše skutečné příjmy. Pokud si nejste jistí, zda je paušální daň to správné pro vás, napište nám.

Kolik na paušální dani zaplatím?

Výše paušální daně OSVČ se rok od roku mění. Odvozuje se totiž z aktuální průměrné mzdy. Spolu se zvýšením minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění v roce 2023 narostla paušální daň na 6208 korun měsíčně. Počátkem roku 2023 navíc vešla v platnost novela zákona, která zavádí 3 pásma paušální daně. Jaké to jsou?

Paušální daň

První pásmo

  • příjmy do výše 1 000 000 Kč bez ohledu na to, z jakého činnosti plynou  nebo
  • příjmy do výše 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů   nebo
  • do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů

Druhé pásmo

  • příjmy do výše 1 500 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou nebo
  • příjmy do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů

Třetí pásmo

  • příjmy do výše 2 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou

Co je paušální výdaj

Pokud se rozhodnete nepřihlásit k paušální dani, máte jako plátce daně z příjmů fyzických osob na výběr ze dvou možností. Buď povedete klasickou evidenci, kdy od svých příjmů odečítáte reálné výdaje, nebo v daňovém přiznání uplatníte tzv. paušální výdaje. Výdaje paušálem představují takovou formu výdajů, která spočívá v odečtení fixní části od reálných ročních příjmů. Podle typu činnosti jsou určeny procentem z příjmů. 

Pomocí paušálních výdajů tak můžete výrazně ušetřit na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění. Jejich velkou výhodou pro OSVČ je navíc administrativní jednoduchost a úspora času. Nemusíte totiž evidovat účtenky ani přijaté faktury. 

Co zahrnují paušální výdaje?

Výdajové paušály zahrnují veškeré výdaje včetně mezd a odpisů majetku. Pokud máte jako živnostník více druhů příjmů, nelze veškeré příjmy zařadit do jednoho paušálu. V daňovém přiznání je tak potřeba uvést tyto příjmy separátně. Pokud podnikáte ve dvou oborech a na vaše činnosti se vztahují různá procenta paušální výdajů, můžete při vyplňování daňového přiznání uplatnit oba paušály. 

Kategorie paušálních výdajů

Paušální výdaje jsou rozděleny do odlišných kategorií podle druhu podnikání a pohybují se v rozmezí od 30 % do 80 %. Nejnižší míru, 30 %, paušálních výdajů lze uplatnit na pronájem. Ať už pronajímáte byt, dům, pozemek nebo nebytové prostory, ale i například automobil, můžete uplatnit 30 % paušálních výdajů. 40 % lze uplatnit za příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů. Může jít například o příjmy z autorských práv, příjmy znalce, tlumočníka nebo příjmy z výkonu nezávislého povolání, které ale není živností ani podnikáním. 60 % paušálních výdajů můžete uplatnit za příjmy ze všech živností kromě řemeslných. Nejvyšší procento paušálních výdajů, tedy 80 %, můžete uplatnit na příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a příjmy z řemeslných živností.

Když je řeč o daních, mnohým se vybaví paušální výdaje. Je důležité nezapomínat i na paušální daň, která s sebou pro živnostníky a OSVČ může přinést stejně jako paušální výdaje mnoho výhod. Je třeba si ale vybrat. S paušální daní celý rok odvádíte stejné zálohy určené podle vaší příjmové skupiny, a nepodáváte daňové přiznání. Oproti tomu paušální výdaj uplatňujete v případě, že nechcete uplatňovat výdaje a podle typu činnosti jsou určeny procentem z příjmů. Pokud nevíte, co je tou správnou volbou pro vaše podnikání, napište nám a my vám poradíme.