Odvody na zaměstnance v roce 2024 činí téměř 35 %
Každý zaměstnanec v České republice je podle zákona povinen odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud jste si například založili firmu nebo se vaše podnikání rozrůstá, a přemýšlíte tak nad zaměstnáním vašich prvních zaměstnanců, dejte si pozor na to, abyste nepodcenili výdaje s tímto krokem spojené. Odvody na zaměstnance totiž patří k významným položkám v rozpočtu. Jako zaměstnavatel budete mít vůči zaměstnancům nejen spoustu povinností, ale i finančních odvodů, o kterých možná nevíte. Zatímco OSVČ jsou za své odvody zodpovědní sami, zaměstnancům se částka na pojištění každý měsíc strhává z jejich mzdy. Za pracovníky však musí měsíčně odvádět částku na pojištění i zaměstnavatel. Tyto odvody obvykle činí 34,4 % z platu navíc. Co vše tyto platby zahrnují a jaká je jejich výše?
Za co jsou odvody na zaměstnance?
Kromě výplaty mzdy zaměstnavatelé musí hradit také platby na sociální a zdravotní pojištění za své zaměstnance. Část těchto odvodů se strhává zaměstnancům přímo z jejich mzdy, zatímco zbývající část je hrazena samotným zaměstnavatelem. Dříve byly tyto platby součástí tzv. superhrubé mzdy, ze které se odváděla i daň z příjmů. V roce 2021 však došlo k jejímu zrušení, a tak se nyní daň z příjmů odvádí z hrubé mzdy zaměstnance.
Sociální pojištění
Mezi povinné odvody na zaměstnance patří sociální pojištění, které se skládá z části, která se strhává zaměstnanci ze mzdy, a části, kterou platí zaměstnavatel. Jeho celková výše činí 31,3 % z vyměřovacího základu. Zaměstnanci je přitom ze mzdy na sociální pojištění strženo 6,5 %, zatímco zaměstnavatel odvede zbývajících 24,8 %. Sociální pojištění zahrnuje pojistné na nemocenské a důchodové pojištění, ale i pojistné na státní politiku zaměstnanosti. Od roku 2024 se nemocenské pojištění zvýšilo o 0,6 % a činí tedy 2,7 %. Tento rozdíl 0,6 % si však musí hradit sám zaměstnanec. Sazba pojistného pro zaměstnavatele na nemocenské pojištění se tedy nemění, a i v roce 2024 činí 2,1 % z vyměřovacího základu.
Zdravotní pojištění
Druhým povinným odvodem je zdravotní pojištění, které zaměstnavatel odvádí za své zaměstnance ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu. Z celkových 13,5 % přitom 4,5 % připadá na zaměstnance, a strhává se mu ze mzdy. Zbylých 9 % potom hradí zaměstnavatel. Tyto odvody na zaměstnance jsou pravidelně každý kalendářní měsíc odesílány zaměstnavatelem na účet příslušné zdravotní pojišťovny, u které je zaměstnanec registrován. Výpočet pojistného se provádí na základě vyměřovacího základu, který platí pro dané kalendářní období, tedy měsíc, za který je pojištění hrazeno.
Další náklady spojené se zaměstnanci
Kromě již zmíněných daní a poplatků jsou se zaměstnáváním osob spojené i další náklady. Aby mohl například zaměstnanec práci vykonávat, musíte mu přizpůsobit pracovní zázemí, pořídit počítač nebo ho vyškolit. Pokud čerpá dovolenou, i tehdy za něj platíte, přestože nyní nemáte pomocnou ruku. Tyto náklady se mohou sice jevit jako samozřejmé, ale mnohdy jsou podceňovány nebo je na ně zapomínáno. Mohou se přitom pohybovat v desítkách tisíc korun. Patří mezi ně například:
- náklady na pracovní prostředí – nájem kanceláří, ale i náklady na topení, elektřinu a další provozní náklady
- nákup počítače, kancelářského stolu a další výbavy nezbytné k výkonu práce
- licence na používané software a programy
- školení a vzdělávací aktivity
- čas manažera věnovaný každému zaměstnanci
Představme si to na příkladu
Představme si, že pan Novák je majitelem malé stavební firmy. Kvůli narůstajícímu počtu zakázek si rozhodl najmout svého prvního zaměstnance. Ten se jmenuje Tomáš Zedník, pracuje 40 hodin týdně a pan Novák se rozhodl nastavit jeho měsíční mzdu na hrubých 30 000 Kč. Jaké povinné odvody na zaměstnance musí pan Novák jako zaměstnavatel za Tomáše platit?
- Pan Novák musí odvést 24,8 % z hrubé mzdy Tomáše na sociální pojištění. Vypočítáme tedy 24,8 % z 30 000 Kč, což činí 7 440 Kč. Pan Novák tedy musí každý měsíc za Tomáše odvést 7 440 Kč na sociální pojištění.
- Dalším odvodem, který musí pan Novák za Tomáše zaplatit, je zdravotní pojištění. To činí ze strany zaměstnavatele 9 % z hrubé mzdy Tomáše. Vypočítáme tedy 9 % z 30 000 Kč, což dělá celkových 2 700 Kč, které pan Novák za Tomáše platí za zdravotní pojištění.
- Posledním odvodem za Tomáše je pro pana Nováka odvod na nemocenské pojištění. Pan Novák za něj zaplatí 2,1 % z Tomášovy hrubé mzdy. Vypočteme tedy 2,1 % z 30 000 Kč, což činí 630 Kč. Pan Novák tedy musí každý měsíc za Tomáše odvést 690 Kč na nemocenské pojištění.
Celkové výdaje pana Nováka za odvody za zaměstnance Tomáše Zedníka (sociální pojištění, zdravotní pojištění a nemocenské pojištění) činí:
- 7 440 Kč (sociální pojištění) + 2 700 Kč (zdravotní pojištění) + 630 Kč (nemocenské pojištění) = 10 770 Kč
To znamená, že pan Novák musí každý měsíc za Tomáše, jehož hrubá mzda je 30 000 Kč, navíc odvést 10 770 Kč.
Je možné odvody na zaměstnance snížit?
Existují situace, kdy je možné, aby za občana České republiky hradil zdravotní pojištění stát. Jde o případy, kdy je zaměstnanec například poživatel důchodu, příjemcem doživotní penze a starobní penze na určenou dobu, osobou ve výkonu trestu nebo osobou na rodičovské dovolené, atd.
Počáteční náklady si jako zaměstnavatel můžete také snížit tím, že využijete možnosti vytvoření nové pracovní pozice v evidenci Úřadu práce. Pokud následně totiž přijmete zájemce o práci z evidovaných nezaměstnaných, můžete získat státní podporu na část jejich mzdy. Přesná výše této podpory se liší v závislosti na typu pracovní pozice. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách Úřadu práce.
Pokud potřebujete pomoc pouze na krátkou dobu, může být pro vás navíc výhodnější zaměstnat brigádníka na dohodu o pracovní činnosti (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), nebo využít externistu s živnostenským listem.
Přestože jsou zaměstnanci nepostradatelnou částí většiny společností, a při rychle rozrůstajícím se podnikání vám mohou uvolnit ruce, jejich nábor je nutné si dopředu promyslet. Jako zaměstnavatel na zaměstnancích odvádíte znatelnou část svých příjmů. Výhodné pro vás proto bude někoho zaměstnat jen pokud jsou vaše příjmy dostatečně vysoké. Pokud nevíte, kde začít a jak si správně vypočítat, zda je to pro vaše podnikání dobrý krok, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme.