Jak na daňové přiznání za rok 2023?
Termín 2. května je za dveřmi. Věděli jste, že právě v tomto termínu musíte nejpozději podat elektronické daňové přiznání za rok 2023? Pokud jeho vyplnění máte stále na seznamu úkolů, nezoufejte. Rádi vám pomůžeme a podání vám tak zabere jen chvilku. V tomto článku se podíváme na to, co se tento rok v podání daňového přiznání změnilo, zda je podání daňového přiznání povinné i pro vás, co vše budete k jeho podání potřebovat, a nakonec i jak ho správně podat.
Novinka v roce 2023: Zvýšený limit pro podání daňového přiznání
Týká se podání daňového přiznání za rok 2023 i vás? Je možné, že přestože jste daňové přiznání podali v minulém roce, v letošním roce se mu vyhnete. Zvýšil se totiž limit pro povinnost ho podat, a to z 15 000 Kč platných v roce 2022 na nově platných 50 000 Kč za rok 2023. Zvýšil se stejně tak i limit příjmů, pod který nemusí daňové přiznání podávat zaměstnanci. Namísto 6 000 Kč činí limit nyní nově 20 000 Kč.
Přiznání k dani z příjmu za rok 2023 musejí podat živnostníci a firmy. Přiznání je nutné podat i v případě, že se ocitáte v daňové ztrátě a nebo když za celý rok nemáte příjmy z podnikání – podáte tak nulové. Pokud jste OSVČ nebo živnostník, a byli jste pro rok 2023 přihlášeni k paušální dani, ale vaše příjmy ze samostatné činnosti za tento rok přesáhly dva miliony korun, podání daňového přiznání se nevyhnete ani vy.
Kromě toho se vás podání daňového přiznání může týkat i v případě, že jste student nebo zaměstnanec a máte více než jen jeden příjem.
Připravte si všechny dokumenty
Ať už si daňové přiznání budete podávat sami nebo to necháte na nás, správná příprava je základ úspěchu. Prvním a nejdůležitějším krokem při přípravě daňového přiznání je proto shromáždění veškerých potřebných dokumentů. Práci i čas vám ušetří, když je budete mít všechny uložené na cloudu. Jak na to se dočtete v našem článku o digitalizaci účetnictví. A jaké všechny dokumenty jsou potřeba? Připravte si:
- Součet všech příjmů z podnikání: vydané faktury a pokladní doklady
- Pokud máte, ostatní příjmy: například z nájmu, akcií nebo kryptoměn
- Součet všech výdajů: přijaté faktury a účtenky
- Ostatní potvrzení – potvrzení o studiu, potvrzení o pobírání důchodu, potvrzení o zaplacených částkách na důchodové připojištění, potvrzení o zaplaceném pojistném na životní pojištění, potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky, potvrzení o daru nebo darovací smlouva, potvrzení ze školky, potvrzení výše příjmů od zahraničního správce daně
- V případě, že podnikáte jako tzv. OSVČ, můžete k doloženým dosaženým příjmům uplatnit také výdaje související s dosažením, zajištěním a udržením zdanitelných příjmů. Jako OSVČ můžete volit mezi uplatněním tzv. paušálních výdajů, nebo výdajů skutečných.
K přiznání je potřeba doklady dokazující nárok na odčitatelné položky či slevy na dani doložit ve formě příloh. Pokud příslušné doklady nedodáte, slevy vám nebudou uznané. Tak pozor na to! A pokud si nejste jisti, na jaké slevy máte nárok, přečtěte si náš článek o nezdanitelných částech základu daně a slevách na dani.
Jak podat daňové přiznání za rok 2023 online?
Pro podání elektronického daňového přiznání budete potřebovat vytvořit elektronický soubor s příponou .xml. Vytvořit ho můžete na portálu Moje daně – v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). Pokud ale nevíte jak na to, nechte to na nás. Soubor za vás rádi vytvoříme. Až budete mít soubor vytvořený, stačí ho společně s přílohami už pouze zaslat.
Pokud jste OSVČ, od letošního roku máte povinnost mít aktivovanou datovou schránku, a daňové přiznání tak musíte podávat výhradně elektronicky. Celkem máte na výběr ze tří elektronických forem podání. Jsou jimi podání přes datovou schránku, e-mailem s elektronicky ověřeným podpisem nebo přes portál Moje daně (aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu nebo aplikaci Online finanční úřad). Se všemi z nich vám rádi pomůžeme.
Pokud se rozhodnete podat daňové přiznání za rok 2023 pomocí portálu Moje daně, přinášíme vám krátký návod, jak na to.
- Po vytvoření profilu nebo přihlášení klikněte na druhý odkaz shora na hlavní stránce s názvem Elektronická podání pro Finanční správu.
- Kliknutím na něj se dostanete do aplikace EPO, kde najdete on-line formuláře k vyplnění.
- Zde zbývá už jen najít ten správný formulář. Klikněte na první volbu shora – Elektronické formuláře a pak si vyberte Daň z příjmů fyzických osob.
- V rozbaleném menu klikněte vlevo na Vyplnit z průvodce a na další stránce na Začít vyplňovat.
- Až budete mít všechny údaje vyplněné, klikněte na Protokol chyb, který najdete na stránce vpravo nahoře. Ten provede kontrolu a upozorní vás na chyby.
- Případné chyby opravte a správné údaje následně je potvrďte.
- Až budete mít údaje správně vyplněné a potvrzené, v levém sloupci formuláře najděte a klikněte na položku Přílohy a podpisová doložka.
- Nyní můžete do aplikace po jedné nahrát přílohy kliknutím na Vybrat soubor nebo přetažením myší do prohlížeče.
- Pak už stačí jen soubor společně s přílohami odeslat a máte hotovo! Hlavně nezapomeňte, že v roce 2024 vyplňujete přiznání za zdaňovací období roku 2023.
Mám podáno. Co teď?
Podaným daňovým přiznáním to ještě nekončí. Daně je nyní třeba zaplatit. Nejjednodušeji je zaplatíte pomocí QR kódu nebo podkladů pro platbu s číslem účtu a variabilním symbolem, které se automaticky vygenerují po podání daňového přiznání. Platbu můžete provést i poštovní poukázkou nebo hotově v pokladnách na vybraných územních pracovištích finančních úřadů. Při elektronickém podání lze daň bez sankcí uhradit až do 2. května. Myslete také na to, že do jednoho měsíce od odevzdání daňového přiznání, musíte odevzdat také přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu do 8 dnů. A pokud pro podání daňového přiznání v letošním roce využíváte daňového poradce, s podáním máte čas až do 1. července 2024.