Jak vést účetnictví OSVČ
Mnoho podnikatelů se mylně domnívá, že vedení účetnictví je záležitostí výhradně větších firem. Ve skutečnosti ho mohou, a někdy i musí, vést také osoby samostatně výdělečně činné. Pokud jste OSVČ, měli byste vědět, kdy se vás tato povinnost týká. Musíte se totiž rozhodnout, jakým způsobem budete evidovat své příjmy a výdaje, a to závisí na tom, zda máte povinnost vést účetnictví nebo vám stačí daňová evidence. A i když se vedení účetnictví rozhodnete svěřit profesionálovi, je dobré rozumět základům a mít jasno v tom, co je potřeba sledovat. Za své účetnictví jste totiž vždy zodpovědní vy sami.
Kdy musíte vést účetnictví?
Vedení účetnictví pro OSVČ není vždy nutností. Povinnost se vás týká, pokud:
- jste zapsaní v obchodním rejstříku,
- je váš roční obrat vyšší než 25 milionů korun,
- vám to ukládá zvláštní právní předpis.
Vést ho můžete i dobrovolně. Důležité je však vědět, že jestli se rozhodnete pro dobrovolné vedení účetnictví, musíte v něm zůstat alespoň 5 let.
Účetnictví nebo daňová evidence
Většiny OSVČ se povinné vedení účetnictví netýká, a mohou proto vést jednodušší daňovou evidenci. Ta je méně náročná na čas i na znalosti. Daňová evidence zahrnuje evidenci příjmů a výdajů, pohledávek a závazků a majetku. Zákon přesně nedefinuje, jak má daňová evidence vypadat, takže je možné ji vést i pomocí jednoduchých nástrojů, jako je například Excel. V účetnictví oproti daňové evidenci kromě příjmů a výdajů evidujete i na jedné straně náklady a na druhé straně výnosy. Výstupem účetnictví je účetní závěrka, jejíž součástí je rozvaha, výsledovka (neboli výkaz zisků a ztrát) a příloha k závěrce.
Tento způsob vedení podnikání je poměrně náročný na přesnost i čas. Mnoho podnikatelů si proto volí cestu externí účetní, jako je i Účetnictví Octopus. Dokážeme se vám postarat o kompletní správu účetnictví, ať už jste OSVČ nebo třeba plánujete založit firmu. Stačí nás kontaktovat a společně se podíváme na to, jak můžeme vašemu podnikání pomoci.
Daňová evidence a paušální výdaje
Většina drobných podnikatelů a živnostníků si při sledování svých podnikatelských aktivit vystačí s daňovou evidencí. Pokud ale nechcete evidovat výdaje jednotlivě, můžete využít výdajového paušálu. Paušální výdaje vám umožňují stanovit výdaje jako procento z vašich příjmů.
Kolik procent paušálních výdajů můžete uplatnit?
- 80 procent – příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a příjmy z řemeslných živností; nejvýše výdaje do částky 1 600 000 Kč.
- 60 procent – příjmy z ostatních živností (živnostenského podnikání); nejvýše výdaje do částky 1 200 000 Kč.
- 40 procent – příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů, příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností ani podnikáním, příjmy znalce, tlumočníka, zprostředkovatele kolektivních sporů, zprostředkovatele kolektivních a hromadných smluv podle autorského zákona, rozhodce nebo příjmy z činnosti insolvenčního správce; nejvýše výdaje do částky 800 000 Kč.
- 30 procent – příjmy z pronájmu zařazeného v obchodním majetku a příjmy z pronájmu (§ 9 zákona o dani z příjmu), nejvýše výdaje do částky 600 000 korun.
Tento způsob vám výrazně zjednoduší administrativu, ale musíte zvážit, zda jsou vaše skutečné výdaje nižší než výdaje vypočtené procentem. O paušálních výdajích jsme se více rozepsali v našem článku Paušální daň a paušální výdaj jsou 2 věci.
Digitální nástroje pro vedení účetnictví OSVČ
Moderní technologie vám mohou při vedení účetnictví výrazně usnadnit život. Existuje celá řada účetních programů, které automatizují opakující se procesy, jako je fakturace, evidence výdajů a příjmů nebo správa pohledávek. Mezi oblíbené nástroje pro OSVČ patří například Fakturoid nebo iDoklad, které vám pomohou s přehlednou evidencí financí.
Daňová evidence k přiznání
Nezapomeňte, že veškerá evidence příjmů a výdajů, ať už v daňové evidenci nebo účetnictví, slouží jako podklad pro daňové přiznání. Každý podnikatel, včetně OSVČ, má povinnost odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů, obvykle do 1. května následujícího roku, pokud ho odevzdáváte elektronicky. Správně vedená evidence vám nejen usnadní zpracování přiznání, ale také pomůže optimalizovat daně, například využitím daňových slev a odpočtů. Více o tom, jak takové daňové přiznání správně podat se dočtete v našem článku Jak na daňové přiznání za rok 2024. A v případě, že účetnictví necháte na nás, budeme mít v rukou i vše potřebné k přípravě daňového přiznání, se kterým vám budeme moci snadno pomoci.
Nechte účetnictví OSVČ na nás
Vedení účetnictví nemusí být pro OSVČ až tak složitým úkolem, pokud budete mít základní znalosti a využívat správných nástrojů. Jestliže se vám takové sousto zdá příliš velké, můžete tuto povinnost svěřit do rukou nám. Postaráme se o to, aby bylo vše v souladu s předpisy a vy jste se mohli plně soustředit na podnikání. Stačí nám jen napsat. A pokud byste se rádi dozvěděli více informací o daních a dalších účetních otázkách, mrkněte se na náš blog.