Podnikání při rodičovské dovolené: na co si dát pozor
Podnikání při rodičovské dovolené může vzbuzovat obavy. Co by pro vás podnikání s miminkem znamenalo? Máme pro vás přehled toho nejdůležitějšího.
Podnikání při rodičovské dovolené vám může nabídnout nejrůznější výhody – přivýdělek, kariérní či profesní růst, soběstačnost a nezávislost na partnerovi či partnerce. Nejedná se však o snadné rozhodnutí, protože to na druhou stranu znamená méně času s vaší ratolestí. Pokud už OSVČ jste, nebo byste si chtěli vyzkoušet vlastní podnikání, může právě rodičák být to správné období pro vás.
Mateřská vs. rodičovská
Nejprve si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou. Mateřská dovolená je volno před porodem a pár měsíců po něm, během kterého máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Aby však podnikatelky získaly mateřskou, musí si dobrovolně platit nemocenské pojištění. Následně získají 70 % z vyměřovacího základu.
Mateřskou může prvních 6 týdnů od narození dítěte čerpat pouze matka, otec pak ale po podepsání písemné dohody může matku vystřídat. Pokud jste před nástupem na mateřskou byli OSVČ na hlavní činnost, nesmíte během těchto šesti měsíců podnikat. Po půl roce na mateřské přichází tzv. rodičák.
Po narození dítěte mají rodiče nárok na rodičovský příspěvek, nehledě na to, zda platí nemocenské pojištění. Výše příspěvku se od roku 2024 zvedla na 350 000 korun na jedno dítě a 525 000 korun celkem na vícerčata. Tato částka je pro každého stejná, bez ohledu na výši příjmů. Na rodičovskou může nastoupit kterýkoliv z rodičů, případně se mohou v jejím průběhu i prostřídat. Příspěvek lze čerpat až tři roky – a to je pro někoho doba, během které přichází skvělá příležitost na vlastní projekty.
Podnikání při rodičovské dovolené
Během rodičáku, který můžete mít rozložený až na tři roky, můžete podnikat celou dobu na vedlejší činnost. To s sebou nese například výhodu v odvodech zdravotního a sociálního pojištění, které budete u vedlejší činnosti platit jen podle výše vašeho zisku.
Zdravotní pojištění se u vedlejší činnosti vždy počítá z reálných příjmů (na rozdíl od živnostníků na hlavní činnost se vás netýkají minimální zálohy).
Sociální pojištění při podnikání na mateřské/rodičovské neplatíte vůbec, pokud váš roční zisk (rozdíl mezi příjmy a výdaji) nepřesáhne tzv. rozhodnou částku (105 520 Kč pro rok 2024, příp. poměrově méně, když podnikáte kratší dobu než rok). Když si vyděláte více, v dalším roce budete každý měsíc na sociální pojištění odvádět alespoň minimální zálohu pro vedlejší činnost (1413 Kč v roce 2024).
Pokud s podnikáním při rodičovské začínáte
O tom, co vše je třeba pro začátek podnikání, jsme sepsali podrobnější návod, který si můžete přečíst, pokud vám celý proces není zcela jasný.
Daně a daňové přiznání
Na jaře kromě Přehledu podáte také daňové přiznání. V něm vypočítáte své příjmy za uplynulý rok, související výdaje (buď skutečné, nebo paušální), a uplatníte možné slevy (např. na poplatníka, na děti). Následně zaplatíte případnou daň finančnímu úřadu. Standardní termín pro podání přiznání a zaplacení daně je 1. dubna, ale živnostníci, kteří přiznání podávají elektronicky, mohou využít prodlouženou lhůtu do 1. května.
Peněžitá pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek jsou od daně osvobozeny, takže se nepočítají do vašich celkových příjmů.
Ideální čas dělat, co vás baví
Svoboda podnikání spočívá v tom, že můžete dělat prakticky cokoli – třeba váš koníček, na který byste těžko našli zaměstnání. Prodejte to, co umíte a co vás baví, stačí najít někoho, komu svou nabídkou pomůžete a kdo bude ochoten za ni zaplatit. Mnoho úspěšných byznysů začalo jako vedlejší činnost při mateřské nebo rodičovské dovolené.
Pokud to nezkusíte, nikdy nezjistíte, jak by se vám dařilo. Podnikání můžete založit na svých pracovních zkušenostech, nebo se pustit do zcela nové oblasti. Nejdříve zhodnoťte své možnosti:
- Kolik máte volného času?
- Jak řešíte péči o domácnost a děti?
- Plánujete nějaké změny?
- Máte možnost zajistit si pomoc (např. hlídání, úklid) pro uvolnění času na vlastní projekt?
Podnikání při rodičovské se nedaří. Co teď?
Ukončit nebo přerušit podnikání můžete kdykoliv. Pokud z jakéhokoliv důvodu nepůjde podnikání a rodičovství dohromady, můžete ho tak kdykoliv nechat. V případě, že však podnikatelský záměr máte, ale nikdy ho nezkusíte realizovat, nikdy ani nezjistíte, zda byste byli úspěšní. Podnikání během rodičovské může být pro mnohé díky možnosti pomalejšího startu podnikání a z něj plynoucím minimálním závazkům vůči úřadům výhodnou startovní pozicí. Proč to tedy nezkusit? Pokud si nejste jisti, zda je podnikání při rodičovské pro vás to pravé nebo nevíte, kde začít, domluvte si 30minutovou konzultaci zdarma.