Podnikání cizinců v ČR: Kde začít?

Podnikání cizinců v ČR: Kde začít?

Podnikání v České republice může být pro cizince skvělou příležitostí, jak rozvinout své profesní ambice a zapojit se do místního trhu. Zároveň může být podnikání cizinců v ČR administrativně náročné. S pečlivým plánováním a dodržováním právních předpisů je však možné úspěšně rozjet svůj podnik a těžit z výhod, které český trh nabízí. Ať už plánujete založit živnost nebo firmu, máme pro vás návod na to, jak projít nezbytnými kroky a formalitami, které se začátkem podnikání v naší zemi souvisejí.

Podnikání cizinců v ČR

Podnikání cizinců v ČR na živnost

Prvním krokem pro zahájení podnikání cizinců v ČR je získání potřebného povolení k pobytu. Pokud jste občanem EU a zdržujete se v ČR déle než 180 dní během kalendářního roku nebo máte v České republice trvalý pobyt, žádné zvláštní pracovní povolení potřebovat nebudete. V případě, že jste však občanem země mimo EU, EHP (Norska, Islandu či Lichtenštejnska) nebo Švýcarska a v ČR trvalý pobyt nemáte, budete potřebovat dlouhodobé vízum nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem podnikání. 

Jakmile máte vyřízené povolení k pobytu, můžete se pustit do registrace své živnosti. V České republice existují dvě hlavní formy podnikání pro cizince: živnost a obchodní společnost. Živnost je vhodná pro jednotlivce, kteří chtějí podnikat samostatně, zatímco obchodní společnost je vhodná pro větší podnikatelské projekty s více společníky.

Založení živnosti

Nejdříve se podívejme na podnikání formou živnosti. Pokud jste již úspěšně získali oprávnění k pobytu, můžete si založit živnost. Proces jejího zakládání je poměrně snadný. Bude vás čekat vyplnění registračního formuláře na jakémkoliv živnostenském úřadě nebo Czech Pointu. Před jeho návštěvou je však dobré si ověřit, že splňujete potřebné požadavky. Musíte:

  • být starší 18 let
  • prokázat bezúhonnost
  • u jiné než volné živnosti splnit odbornou způsobilost 
  • předložit doklad o legálnosti pobytu v ČR.

Pokud všechny podmínky splňujete, jste již jedním krokem blíže k úspěchu a můžete zamířit na úřad. S sebou budete potřebovat:

  • cestovní pas
  • výpis z rejstříku trestů v rodné zemi (mladší 90 dní a úředně potvrzený)
  • doklad o pobytu (pro cizince mimo EHP)
  • souhlas s místem podnikání
  • doklad o odborné způsobilosti u jiných než volných živností
  • doklad o úhradě správního poplatku ve výši 1 000 Kč.

Více o tom, jak si začít s podnikáním na živnost se dočtete v našem článku. Pokud si i přesto nejste jisti jednotlivými kroky nebo potřebujete pomoc s administrativou, domluvte si nezávaznou konzultaci ZDARMA a vše spolu vyřešíme.

Podnikání cizinců v ČR formou obchodní společnosti

Pokud se rozhodnete pro založení obchodní společnosti, proces je trochu složitější. Nejprve musíte sepsat zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu, nechat ji notářsky ověřit a nakonec ji zaregistrovat u obchodního soudu. Součástí tohoto procesu je také složení základního kapitálu, přičemž u cizinců musí být tato suma vyšší než 20 000 Kč a je ji nutné složit na bankovní účet. Dalším důležitým krokem je registrace společnosti k dani z příjmů právnických osob.

U notáře proces tedy ve standardní situaci proběhne v několika krocích. Čeká vás:

  • zvolení názvu firmy a sepsání zakladatelské listiny/společenské smlouvy
  • předložení výpisu z rejstříku trestů jednatele v ČR
  • předložení výpisu z rejstříku trestů jednatele z místa trvalého bydliště
  • založení živnostenského listu pro firmu na živnostenském úřadě
  • sepsání notářského zápisu
  • složení základního kapitálu
  • registrace firmy do obchodního rejstříku
  • registrace k DPH
  • případně i registrace vozidla

Kterou formu podnikání cizinců v ČR zvolit?

Založení živnosti je oproti založení firmy administrativně méně náročné. Jedná se navíc o nejrychlejší cestu k zahájení podnikání, která je zároveň levná. Snadná je i následná administrativa, zejména při využití paušální daně pro OSVČ, která pokrývá veškeré odvody na sociální a zdravotní pojištění včetně daně z příjmu. 

I přes novely, které tento proces zjednodušily, založení společnosti s ručením omezeným je stále časově náročnější a nákladnější. Je také třeba myslet na investovaný čas po samotném založení, kdy společnost bude muset vést účetnictví, každoročně pořádat valné hromady a zveřejňovat účetní závěrku. Výhodou je například skutečnost, že cizinec v roli jednatele ani společníka při založení s.r.o. nemusí předkládat doklady o povolení k pobytu na území ČR, ani když pochází ze státu mimo EHP. O tom, jaké výhody a nevýhody má založení s.r.o. se můžete podrobněji dočíst v našem článku. 

Registrace k platbě daní a pojistného

V obou případech, ať už podnikáte jako živnostník nebo firma, je nezbytné se registrovat k platbě daní a sociálního a zdravotního pojištění. To zahrnuje registraci u finančního úřadu, České správy sociálního zabezpečení a vaší zdravotní pojišťovny. V České republice je zdravotní pojištění povinné.

Cizinci z EU, kteří mají živnost, platí zdravotní pojištění stejně jako čeští občané. Totéž platí pro občany ze zemí, s nimiž má ČR smlouvu o zdravotním pojištění. Cizinci ze třetích zemí potom platí komerční zdravotní pojištění. Všichni cizinci, bez ohledu na národnost, jsou povinni podávat přehledy o sociálním pojištění stejně. Pokud jste občanem EU, můžete si při návratu do své zemi nechat započítat sociální pojištění na důchod.

Stále nemáte jasno?

Pokud si nejste jisti jednotlivými kroky nebo potřebujete pomoc s administrativou, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám v průběhu celého procesu pomůžeme a poradíme se vším potřebným.