Založení s.r.o.: Vyplatí se vám?

Založení s.r.o.: Vyplatí se vám?

Začínáte s podnikáním a nevíte, zda se do něj pustit jako OSVČ nebo s.r.o.? Nebo už jako OSVČ podnikáte, ale zvažujete přechod a založení s.r.o.? Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenějším typem podniku, a pro mnoho podnikatelů výhodnější volbou. Stejně jako živnost má však tento typ podnikání své plusy, ale i mínusy. 

Jaké jsou výhody založení s.r.o.?

Důvodů, proč podnikat pod společností s ručením omezeným, je hned několik. Jaké to jsou?

1. Vystupujete-li jako právnická osoba, působíte důvěryhodněji

V první řadě většinou podnikání pod společností s ručením omezeným přináší prestiž a lepší postavení u obchodních partnerů. V případě založení s.r.o. totiž podnikatel vystupuje jako právnická osoba, se kterou je úzce spojena vyšší důvěryhodnost. Přechodem na společnost s ručením omezeným vám tedy může podstatně pomoci například získat větší zakázky.

2. Ručíte pouze majetkem firmy

Jednou z klíčových výhod založení s.r.o. je bezesporu také omezené ručení majetkem, jak sám název vypovídá. Podnikatel v rámci společnosti s ručením omezeným totiž ručí pouze majetkem firmy, zatímco OSVČ ručí celým svým osobním majetkem. V případě, že se tak jako OSVČ zadlužíte, budete mít povinnost dluhy uhradit nejen majetkem podniku, ale také svým soukromým majetkem. Namísto toho společníci ve společnosti s ručením omezeným ručí pouze hodnotou do výše svého vkladu. Minimální vklad je přitom jedna koruna. Jsou však výjimečné případy, jako například když vaší vinou dojde k uzavření nevýhodného obchodu, ve kterých můžete ručit i svým soukromým majetkem. 

3. S.r.o. má trvalejší charakter 

Společnost s ručením omezeným má dlouhodobější potenciál. Můžete ji totiž kdykoliv prodat a převést na nového majitele. Firma tak má potenciál přežít například i několik generací. Do firmy může stejně tak vstoupit další společník, který vás může zastoupit nebo doplnit v řízení. V případě, že jste indisponováni například nemocí, s dalším společníkem jste dobře zastupitelní. Se společností s ručením omezeným můžete také snadněji expandovat, ať už v rámci republiky nebo v zahraničí. 

Jaké jsou nevýhody založení s.r.o.?

1. Složitý proces zakládání

Založení živnosti preferuje mnoho podnikatelů, protože se jedná o poměrně rychlý a snadný proces. Při založení s.r.o. je tomu přitom přesně naopak. Pokud si nepořídíte tzv. firmu na klíč, založení společnosti s ručením omezeným může být dlouhé a časově náročné. Na všechny zákonem dané úkony, kterými jsou například notářsky ověřená společenská smlouva s podpisy zakládajících společníků, otevření účtu v bance, splacení vkladů, vyřízení živnostenského oprávnění nebo registrace společnosti na finančním úřadě, máte ze zákona pouze 90 dní, což je zároveň délka lhůty pro zápis společnosti do obchodního rejstříku. 

2. Vyšší finanční náklady

Přestože vám na založení s.r.o. vystačí zmíněná jedna koruna, se samotným vytvořením firmy bývá spjato mnoho dalších nákladů, které se mohou vyšplhat do deseti tisíc korun. To jsou bezpochyby oproti tisíci korunám, které stačí k založení živnosti, vysoké náklady. Při vkladu pouze jediné koruny navíc pravděpodobně na své potenciální obchodní partnery nezapůsobíte příliš důvěryhodně. Ti si totiž běžně výši vkladu při spolupráci zjišťují. Je proto dobré mít tuto okolnost na paměti a řádně se na případné výdaje připravit.

3. Nutnost vedení účetnictví

Zatímco OSVČ se v některých případech obejdou bez vedení účetnictví, pro s.r.o. je vedení účetnictví povinné. Společnosti s ručením omezeným totiž musí odvádět nejen vyšší daň z příjmů, ale také srážkovou daň z vyplacených podílů společníků a pravidelně zveřejňovat tzv. účetní závěrku.

Pokud je pro vás podnikání na společnost s ručením omezeným výhodnější než podnikání jako OSVČ, ale nevíte si rady s počáteční administrativou nebo účetnictvím, napište nám. V Účetnictví Octopus vám pomůžeme s rozsáhlou účetní agendou a vymyslíme vám daňovou optimalizaci na míru. Zejména do začátku se vám může hodit pomocná ruka.